Wywiad z kawiarnią Fonte

Kawiarnia Fonte to wyjątkowe miejsce na mapie Torunia. W lokalu spotkasz obsługę, która zna się na tym co robi i posiada ogromną wiedzę na temat kaw. W swojej ofercie mają zarówno kawy, jak i herbaty z różnych stron świata. Fonte to naprawdę przytulny i spokojny lokal, w którym możesz zrelaksować się czy spotkać z przyjaciółmi. Ostatnio mieliśmy okazję zadać parę pytań Paulinie, która właśnie tam pracuje - sprawdźcie czego dowiedzielimy o niej i o jej pracy!

Kawa.pl [K] - Jak rozpoczęłaś swoją przygodę z kawami?


Paulina z kawiarni Fonte [P] - Po maturze pracowałam w restauracji i to była moja pierwsza bezpośrednia styczność z kawą inną niż wsypywaną i zalewaną w filiżance. Później pracowałam w kawiarni, ale tak naprawdę kawę poznałam dopiero, kiedy zaczęłam pracować w Fonte.


[K] - Czy trzeba posiadać jakieś szczególne cechy osobowości, aby zostać baristą?


[P] - Aby być baristą trzeba być otwartym na nowe doznania. Należy bawić się kawą i odkrywać jej różne oblicza. Ale nie tylko kawa jest tutaj ważna, ponieważ barista w kawiarni jest przede wszystkim dla klientów. Najważniejsze jest, by byli usatysfakcjonowani tym, co otrzymają. Myślę, że barista powinien być ciekawy nie tylko tego, co kryje kawa, ale także swoich klientów.


[K] - Co szczególnie lubisz w swojej pracy? Oczywiście oprócz parzenia kawy?


[P] - Poza parzeniem kawy najbardziej lubię klientów. Kiedy siadają i piją swoją kawę, jest to idealny czas na pogawędkę. Każdy z nich ma coś innego do powiedzenia. W kawiarni przewijają się przeróżne historie i tematy.


[K] - Co było największym zaskoczeniem na początku pracy w kawiarni?


[P] - Do dziś zaskakują mnie klienci, którzy wchodzą do kawiarni i pytają: „Czy można u Was napić się kawy?”. Poznając kawę, przede wszystkim zaskoczyło mnie, jak szeroki i fascynujący jest ten temat. Wcześniej o kawie myślałam tylko w kwestii tego, co widziałam w filiżance. Teraz pijąc ją zastanawiam się, jaki ma smak. Lekka, owocowa kwasowość, trochę jakby migdał, skąd może pochodzić? Może Kostaryka…


Dziś patrząc na ziarno kawy wiem, jak długa była jego droga zanim dotarła do nas. W kawie zaskakiwało mnie dosłownie wszystko: różnice pomiędzy robustą a arabiką, jak są uprawiane, zbierane ziarna. Nawet nie wiedziałam jak ślicznie kwitną kawowce i jakie mają czerwone owoce. A jakim odkryciem była cascara! Kolejny szok to piec do wypalania kawy. Wyobrażałam sobie wielkie, szalenie skomplikowane urządzenie, a wcale aż takie nie jest. Nie aż takie duże i z bębnem, niemal jak w pralce. Nawet spienione do cappuccino mleko zaskoczyło swoją słodyczą.


[K] - Jaka jest Twoja ulubiona metoda parzenia kawy?


[P] - Najbardziej lubię pić kawę z dripa. Ma ona intensywny aromat, w smaku natomiast jest dość łagodna, a przy tym zawiera całkiem sporo kofeiny. Mimo to w kawiarni najchętniej pracuję przy ekspresie.


[K] - Czy istnieje przepis na idealną kawę?


[P] - Idealna kawa to ta, która smakuje osobie, dla której została zaparzona.


[K] - Czy pijesz kawę z mlekiem, cukrem lub innymi dodatkami?


[P] - Zawsze najbardziej lubiłam kawę gorzką, ewentualnie z odrobiną mleka. Ale teraz wbrew pozorom piję częściej słodką kawę, albo z mlekiem. Wynika to z faktu, iż przecież muszę znać smak serwowanych przeze mnie napojów. Tylko w taki sposób przekonam się, czy produkt jest dobry, albo czy należy coś w nim zmienić.


[K] - Po jakim okresie czasu od wypalenia kawy najlepiej ją wypić, żeby delektować się jej smakiem i aromatem?


[P] - Każda kawa po wypaleniu powinna trochę „poleżakować”. W zależności, jak będziemy ją parzyć powinien to być tydzień lub dwa, a czasami nawet trochę dłużej. Następnie najlepiej, żeby została wypita w ciągu czterech miesięcy (tym bardziej w przypadku alternatywnego parzenia). Ale nie jest to ścisły termin. Dobrze przechowywane ziarno jeszcze przez długi czas będzie utrzymywało swoje aromaty.


[K] - Co ma największy wpływ na smak kawy?


[P] -  Na smak kawy składa się dosłownie wszystko, co się z nią wiąże. Zaczynając od samej uprawy i regionu, z jakiego pochodzi ziarno. Na przykład kawy ze Środkowej Ameryki są bardziej orzechowo- czekoladowe, a afrykańskie zdecydowanie bardziej owocowe. Potem obróbka, moc wypalenia i oczywiście zaparzenie. Na smak kawy wpływa nie tylko jakość ziarna, ale także jakość wody, grubość mielenia kawy, doza i sprzęt, którego używamy. No i oczywiście wszystko zależy od umiejętności baristy.


Serdecznie dziękujemy Paulinie z kawiarni Fonte za możliwość przeprowadzenia rozmowy ;) Fonte znalazło się w naszym rankingu Top 5 kawiarni specialty w Toruniu - jeśli chcesz zobaczyć listę najlepszych toruńskich kawiarni, zapraszamy do lektury.


To kto z Was wybierze się wkrótce do Torunia, by poznać Paulinę, która przygotuje dla Was przepyszną kawę? :) 


sklep kawa pl baner