5 mitów na temat wpływu kawy na organizm ludzki

Sięgając po filiżankę ulubionej kawy często zastanawiamy się nad tym, jaki ma wpływ na nasz organizm i czy faktycznie jest tak niezdrowa, jak się o niej powszechnie mówi. Czy picie kawy może wywołać bezsenność? Dzisiaj obalamy popularne mity na temat małej czarnej i obiecujemy, że po przeczytaniu tego artykułu już nigdy więcej nie będziesz mieć wyrzutów sumienia pijąc aromatyczne espresso czy mleczne cappuccino!
1. Kawa powoduje bezsenność.

Kawa działa pobudzająco, ale to nie oznacza, że filiżanka espresso po godzinie 12 nie pozwoli ci zasnąć w nocy. Kofeina bardzo szybko wchłania się do organizmu (pierwsze efekty są odczuwalne już po 15 minutach), ale też szybko jest z niego wydalana. Substancja ta jest absorbowana przez wątrobę i blisko ¾ zostaje wydalone w ciągu maksymalnie 7 godzin od spożycia. Oznacza to, że kładąc się spać nie odczujesz żadnego efektu kawy wypitej nawet długo po lunchu. Pijąc do 3 filiżanek kawy dziennie nie powinieneś odczuwać jakichkolwiek zaburzeń snu.

2. Kawa przyczynia się do raka i chorób serca.

Kawa w przeszłości często wiązana była z wieloma szkodliwymi chorobami, szczególnie chorobami serca. Badania angielskich naukowców z lat 70. i 80. XX wieku wskazywały na znaczny wzrost ryzyka chorób serca w grupie pracowników biurowych pijących powyżej sześciu filiżanek dziennie. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że mało kto pije aż tak dużo kawy w ciągu jednego dnia, a późniejsze badania, jak np. amerykańskie z 1987 roku, nie potwierdziły tej zależności. Jeżeli spożywasz nie więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie, nie musisz się martwić o szkodliwy wpływ kofeiny na serce. To samo dotyczy raka - nie ma żadnej zależności pomiędzy spożyciem kawy a zachorowaniami, a wręcz przeciwnie. Badania wskazują, że antyoksydanty zawarte w kawie skutecznie zapobiegają nowotworom.

3. Kawa nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie.

Płynnie przechodzimy do kolejnego mitu, że kawa nie ma żadnego pozytywnego wpływu na zdrowie - przeczy mu już wspomniana zawartość antyoksydantów. Okazuje się, iż kawa jest ich najbogatszym źródłem! Mają one pozytywny wpływ na spalanie tłuszczu, zapobiegają nowotworom i chronią siatkówki oczu. Kawa świetnie działa na wątrobę - niedawno odkryto, że spożycie więcej niż dwóch filiżanek znacząco obniża ryzyko wystąpienia marskości wątroby. Ponadto osoby regularnie pijące kawę zdecydowanie rzadziej cierpią na demencję, chorobę Alzheimera i inne przypadłości związane ze starzeniem się kory mózgowej.

4. Picie kawy może ograniczyć twój wzrost.

To mit szczególnie popularny za oceanem - wiele osób uważa, że kofeina zawarta w kawie może ograniczyć naturalny proces wzrostu. Prawda jest taka, iż nie ma żadnych naukowych dowodów na taką prawidłowość, więc trudno nawet prześledzić, w jaki sposób narodziło się to błędne przekonanie. Faktem jest, iż dzieci nie powinny spożywać dużych ilości kofeiny, ale jeżeli w nastolatek wypija jedną czy nawet dwie kawy dziennie, to nie oznacza, że już więcej nie urośnie.

5. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny pić kawy.

To prawda, że kobiety w ciąży nie powinny spożywać ZBYT DUŻYCH ilości kawy. Nie oznacza to jednak, że nie powinny jej pić w ogóle. Jedna filiżanka kawy dziennie (100 mg kofeiny) w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na płód. Więcej niż 200 mg kofeiny spożywanych w ciągu jednego dnia zwiększa ryzyko poronienia i innych komplikacji, między innymi przedwczesnego porodu. Warto więc pilnować, by nie przekraczać tego rozsądnego limitu i zwracać uwagę na skład innych napojów mogących zawierać kofeinę, bo to ona jest tu głównym winowajcą.

Jak widzimy, wokół wpływu kawy na organizm człowieka jest wiele faktów i mitów. W tym artykule rozwialiśmy 5 z nich. Jeśli chcecie poczytać więcej na te tematy, np. czy kawa wypłukuje magnez, zapraszamy do naszych innych artykułów (na przykład tutaj). Sprawdźcie także artykuł o tym jaki wpływ ma picie kawy na ludzki organizm