BeanBon - urządzenie do wypalania kawy w domu

Tej jesieni na rynku pojawi się nowoczesne urządzenie połączone z aplikacją do samodzielnego wypalania zielonych ziaren kawy.

System został opracowany przez tajwańską firmę Avigo przy współpracy z Jasonen Hua - dwukrotnym mistrzem światowych zawodów w paleniu kawy WCRC (World Coffee Roasting Championship) oraz z ośmioma finalistami WCRC 2019. Urządzenie posiada szereg zaprogramowych stopni wypalenia, co znacznie ułatwi użytkowanie wszystkim miłośnikom kawy.

Kampania wskazuje, że szacunkowa cena detaliczna gotowego produktu który trafi na rynek międzynarodowy wyniesie ok 1000 USD. Oprogramowanie dołączone do BeanBon oferuje trzy tryby pracy, z których dwa są zautomatyzowane. Tryb "Smart" pozwala nowicjuszom eksperymentować z ośmioma zaprogramowanymi już ustawieniami palenia, które mamy do wyboru.

Tryb "Guru" powiązany jest ze sklepem (docelowo dostępnym w aplikacji), w którym możemy zakupić "sprawdzone" zielone ziarna. W tym trybie skanujemy kod kreskowy na paczce z ziarnami BeanBon X Champs, aby otrzymać podpowiedż specjalisty (w pierwszej rundzie będzie to Jason Hua) w kwestii najlepszych profili ich wypalenia.

W trybie "Creator" użytkownicy mogą tworzyć własne profile za pomocą aplikacji BeanBon, dostosowując w czasie rzeczywistym parametry temperatury, przepływu powietrza i czasu palenia. Aplikacja umożliwia przełączanie między siedmioma prędkościami wentylatora i dziewięcioma poziomami ogrzewania, jednocześnie oznaczając progi (milestones) czasu i temperatury, takie jak początek żółknięcia czy pierwsze pęknięcie. Użytkownicy mogą zapisywać i udostępniać utworzone przez siebie profile. Izolowana szklana komora pieczenia pozwala bezpiecznie obserwować zmiany zachodzące w ziarnach.

Twórcy zauważają, że czynniki takie jak rodzaj użytych ziaren oraz sposób palenia z góry determinują smak filiżanki kawy. Dokładają do nich jednak jeszcze jeden czynnik krytyczny - świeżość ziaren. BeanBon jest celowo zaprojektowany do palenia 120g ziaren na partię (filiżankę kawy dziennie), a sam proces zajmuje tylko 10 minut.

BeanBon jest zaprogramowany tak, aby automatycznie schładzał ziarna kawy przez 3 minuty po ich wypaleniu. Po tym czasie możemy już zamknąć gotowe w słoiku.