Rosnąca jakość kawy z Chin

Trzeba przyznać, że określenie "Made in China" nie jest jeszcze komplementem jeśli chodzi o kawę specialty, ale to się szybko zmienia.
Chiny - najludniejszy kraj świata, mają jeden z najniższych wskaźników spożycia kawy. Chińczycy spożywają średnio tylko jedną filiżankę kawy rocznie. I chociaż może to nie brzmieć obiecująco, wskaźniki te rosną w tempie 30% rocznie w porównaniu do międzynarodowego wskaźnika wynoszącego 2%. Dla producentów i palarni pragnących wejść na ten rynek, jest to niesamowity potencjał.

Wiele międzynarodowych firm dokonało inwestycji w tym kierunku. Chiński Luckin Coffee zebrał ponad 126 milionów euro, aby konkurować ze Starbucksem w handlu detalicznym kawą1. Kanadyjski Tim Hortons planował otworzyć ponad 1500 sklepów, a brytyjska sieć Costa Coffee nastawiała się na trzykrotne zwiększenie liczby chińskich sklepów do 2022 roku2

W ciągu ostatniej dekady mniejsze chińskie farmy kawy nie tylko zaczęły produkować kawę lepszej jakości, ale także stały się bardziej zrównoważone. Głównym i najprężniej rozwijającym się regionem w Chinach jest prowincja Yunnan, położona w południowo-zachodniej części kraju. Produkuje ona około 2,3 miliona worków (po 60kg) rocznie. Tym samym Yunnan stanowi ponad 97% całej chińskiej kawy.

Kawę zaczęto uprawiać w Chinach pod koniec XIX wieku na niewielką skalę. Produkcja nabierała rozpędu głównie w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych, a od 2015 r. rośnie średnio o 13,7% rocznie.

Chińska kawa Yunnan

Kawa z Yunnan na początku miała problemy ze sprzedażą, kiedy próbowała trafić na rynek jako pojedynczy produkt i konkurować ze znanymi kawami i ustalonymi profilami smakowymi. Dopiero dodanie jej do mieszanek pomogło umocnić pozycję na rynku. Kawa z tego regionu ma często zauważalną słodycz i niepowtarzalny smak charakteryzujący się profilem owoców tropikalnych. Ze względu na swoją cenę ma się naprawdę dobrze w niemal każdej mieszance.

 

 

Producenci kawy Junnan nie chcą jednak pozostawać jedynie w roli składowych mieszanek. Lokalna produkcja znacznie się podniosła - poprawiła się zarówno jej jakość jak i ilość (zaczęto ją z powodzeniem skalować), a oceny kaw są wysokie. Jednak prawdziwym dowodem na to, że sytuacja się zmienia, jest znaczna poprawa spójności - z roku na rok zaczynają być dostarczane te same, wyraziste profile smakowe.

Równoleżnikowe położenie Yunnan skutkuje niższymi wieczornymi temperaturami na wyższych wysokościach, co powoduje w kawie wysoki poziom słodyczy. Ogólne wrażenia z filiżanki kawy Yunnan to zatem: wysoka słodycz i klasyczna cytrynowa kwaskowość zrównoważona przez pełne, kremowe body.

Uprawia się tu głównię gatunek Catimor - hybrydę odmian Caturra i Timor - ze względu na wydajność oraz odporność na rdzę liściową, szczególnie uciążliwą w rejonie. Chociaż generalnie Catimor nie posiada najlepszej reputacji, to ten produkowany w Chinach jest oceniany dużo lepiej. Ze względu na zimniejsze noce, owoce na tych terenach dojrzewają wolniej, co pozwala rozwinąć się cukrom. Farmerzy zaczynają także eksperymentować z uprawą innych odmian. Możemy się spodziewać większej różnorodności już za kilka lat. 

Na smak kawy duży wpływ ma także metoda obróbki. Najbardziej rozpowszechnioną jest tutaj obróbka na mokro (a w Junnanie często bywają susze), jednak farmerzy zaczynają eksperymentować w kierunku naturalnej. Ponieważ jest ona bardziej kosztowna, stosowanie zależy od rozmiaru farmy i jej obecnej infrastruktury. Mali producenci, nie mogący sobie pozwolić na samodzielną obróbkę, łączą się w spółdzielnie. Oddają swoją kawę do "centrali" która dalej zajmuje się obróbką i marketingiem. Jednak, tacy pośrednicy są w biznesie dopiero od 10-12 lat, dlatego ich doświadczenie jest wciąż ograniczone.

 

Źródła:

https://perfectdailygrind.com/2020/09/the-increasing-quality-of-chinese-grown-coffee/

https://yunnancoffeetraders.com/china-specialty-coffee/