Światowe ceny kawy wciąż spadają

Trwająca pandemia COVID-19 wywołuje fale złych wiadomości dla globalnego przemysłu kawowego.

Gwałtowna produkcja przy niewielkim wzroście konsumpcji domowej wywierają ogromną presję na światowy przemysł kawowy, ponieważ pandemia koronawirusa nadal zakłóca łańcuchy dostaw w ponad 50 krajach uprawiających i przetwarzających ziarna.

Od marca, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19, ceny kawy były bardzo chwiejne, głównie przez wstrząsy w łańcuchu dostaw. Po początkowym wzroście przyszło trwałe obniżenie, co może wskazywać na spadek popytu na kawę, jako objaw recesji w wielu krajach importujących. Produkcja w tym roku znacznie przewyższy konsumpcję. Głównym motorem napędowym jest Brazylia, której produkcja ziaren arabiki według prognoz wzrośnie o 6,8 miliona worków w porównaniu z poprzednim sezonem, czyli do 47,8 miliona worków.

Przewiduje się, że światowa produkcja kawy w latach 2020-21 osiągnie najwyższy od sześciu lat poziom 176,1 miliona worków (każdy o wadze 60 kilogramów), co oznacza wzrost o 9,1 miliona worków w porównaniu z rokiem poprzednim. Może to wywrzeć jeszcze większą presję na ceny ziaren, które na koniec czerwca już spadły poniżej 100 USD/funt.

Analizy przeprowadzone przez Międzynarodową Organizację Kawy sugerują negatywny wpływ pandemii koronawirusa na krajowe sektory kawowe eksporterów. Głównym powodem są restrykcje dotyczące podróżowania i obowiązek zachwywania dystansu między ludzmi, co skutkuje zwiększonym kosztem produkcji - wpływa nie tlyko na zatrudnienie, ale też dochody ludności.

Brazylia, największy producent na świecie, zmaga się z drugą co do wielkości liczbą przypadków i zgonów z powodu COVID-19 na świecie. Około 70% kawy jest tam zbierane ręcznie, co generuje 2 miliony sezonowych miejsc pracy. Gdyby infekcje nadal rosły, wpływ na łańcuch dostaw może być katastrofalny.

Jeśli chodzi o zieloną kawę ziarnistą, ceny przypuszczalnie zaczną spadać w ciągu kolejnych trzech kwartałów roku, w porównaniu z pierwszym kwartałem. Niekoniecznie oznacza to, że my jako konsumenci otrzymamy tańszą kawę. A to dlatego, że sama cena ziaren to ułamek ceny wszystkiego, co wiąże się z przygotowaniem ulubionej latte. Niższe ceny mogą być jednak dobrą wiadomością dla kawiarni, które próbują przywrócić swoją działalność po blokadach.

Żródła:

https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/news-insights/latest-news-headlines/pandemic-delivers-double-shot-of-bad-news-to-global-coffee-industry-58843488
https://au.finance.yahoo.com/news/global-coffee-demand-expected-drop-011104693.html