4.47

Kawa znana jest nam od ponad 1000 lat, a obecnie jest jednym z najczęściej spożywanych na świecie napojów. W jednym roku wypija się ponad 400 miliardów filiżanek kawy! Zdarzało się jadnak nie raz w historii, że była ona produktem zakazanym. Kto i dlaczego zakazywał jej picia?

Spis treści:

  1. Początki kawy
  2. Arabski zakaz
  3. Konstantynopol bez kawy
  4. Papież i kawa
  5. Prusy
  6. Szwedzki eksperyment
  7. Współcześnie
  8. Podsumowanie

Początki kawy

Uznaje się, że kawę po raz pierwszy zaczęto spożywać w Abisynii (dzisiejszej Etiopii), gdzie aż do teraz rosną jeszcze naturalnie kawowe drzewa. Ponad 1100 lat temu dzięki kupcom przewędrowała przez Morze Czerwone do Arabii, gdzie na początku przyrządzano z niej napój zwany qishr. Powstawał on ze sfermentowanych owoców kawowca, a nie ich pestek, czyli ziaren kawy i wykorzystywany był podczas obrzędów religijnych. Później służył do celów medycznych, ale dość szybko stwierdzono, że z ziaren można sporządzić także smaczny napój do picia na codzień.

Arabski zakaz

Kawiarnie, zwane wówczas domami kawowymi, zaczęły bardzo szybko pojawiać się w całej Arabii, jednak już na początku XVI wieku konserwatywni duchowni islamscy zaczęli głosić pogląd, iż kawa podobnie jak wino jest szkodliwa. Ponadto jest ona niezgodna z Koranem i stymuluje „radykalne myślenie”, co może podburzać poddanych do buntu. W 1511 roku wpłynęli oni na Khair-Bega, gubernatora Mekki, tak, że zdecydował się na zamknięcie w tym mieście wszystkich kawiarni. Wkrótce jednak sułtan Kairu, przełożony Khair-Bega, uznał, że napój ten jest zbyt lubiany i popularny być zakazanym. Restrykcyjne prawo zniesiono, kawa znów była legalna, a Khair-Beg został skazany na śmierć .

źródło: torange.biz

Konstantynopol bez kawy

Ponad 100 lat później podobne myśli naszły sułtana Konstantynopola, Murada IV. Uznał on, iż kawa to napój heretycki, a jej miłośnicy spotykają się w „domach kawowych” i mogą spiskować przeciwko władzy, więc w 1623 roku została ona zakazana. Nie można było jej pić ani w domu, ani serować w żadnym lokalu. Za złamanie tego zakazu groziło biczowanie, a za recydywę – zaszycie w skórzanym worku i wrzucenie do wód Bosforu.

Papież i kawa

Nie tylko w islamie zdarzało się negatywne podchodzenie do kawy. Kiedy z początku XVII wieku pojawiła się ona we Włoszech, katolickie duchowieństwo, iż jest to napój szatański i powinien być zakazany. Sprawa została skierowana do samego papieża Klemensa VIII, który miał rozstrzygnąć co dalej z kawą. Po spróbowaniu „małej czarnej” ze zdziwieniem uznał, iż jest znakomita, a rzekomego szatana można wypędzić poprzez chrzest. Kawa została więc ochrzczona i stała się legalnym napojem dla katolików. 

zakazana kawa

źródło: cafetearteclog.es

Prusy

Z Rzymu przenieśmy się do Prus. W 1777 roku król pruski Fryderyk Wielki wydał zakaz importu kawy. Stwierdził, że jest ona zbyt droga, a przez to zbyt wiele pieniędzy wypływa za granicę. W dokumencie wprowadzającym embargo na kawę pisał: „Z przykrością zauważamy wzrost ilości kawy spożywanej przez naszych poddanych, jak również w konsekwencji ilość pieniędzy wypływających za granicę. Moi ludzie muszą pić piwo. Jego Wysokość był od małego wychowany na piwie i tak też będzie z jego następcami”.

Szwedzki eksperyment

Podobną niechęć do kawy okazał 30 lat wcześniej inny europejski monarcha – król Gustaw III ze Szwecji. Nie był on, delikatnie mówiąc, wielbicielem tego napoju więc w 1746 roku zakazał nie tylko kawy ale i posiadania jakichkolwiek akcesoriów do jej przyrządzania. Z domów zniknąć miały prażalniki, młynki i inne tego typu przyrządy. Szwedzi musieli być w każdej chwili gotowi na wojskowe kontrole i ewentualne grzywny lub procesy sądowe. Ponadto, ten XVIII-wieczny władca postanowił sprawdzić który z napojów – kawa, czy herbata – jest bardziej szkodliwy. W tym celu wybrał skazaną na śmierć za morderstwo parę bliźniaków jednojajowych i zamienił ich karę na dożywocie. Jednym z warunków złagodzenia kary było to, że jeden z nich miał wypijać dziennie 3 filiżanki herbaty, a drugi – kawy. Więźniami opiekowała się grupa lekarzy, którzy regularnie sprawdzali ich zdrowie. Mijały lata, a obaj bliźniacy charakteryzowali się dobrą żywotnością. Przeżyli swoich lekarzy i nawet samego króla Gustawa. Pierwszy zmarł, w wieku 83 lat, bliźniak pijący herbatę. Nie wiemy jakiego wieku dożył bliźniak „kawowy”, ale Szwedzi do dziś lubią żartować, że nadal żyje gdzieś w Szwecji i wypija 3 filiżanki kawy dziennie…

miarka kawy

źródło: lifehacker.com

Współcześnie

Z bardziej współczesnych przykładów można wymienić Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, czyli Mormonów. W ogłoszonej przez twórcę religii – Josepha Smitha – księdze zwanej Słowem Mądrości można przeczytać, iż „gorące napoje nie są wydatne dla brzucha”. Odnosi się to zarówno do kawy, jak i do herbaty.

zakazana kawa postacieOd lewej: Murat IV (Sułtan Konstantynopola), Klemens VIII (papież), Fryderyk II Wielki (Król Pruski), Gustaw III (Król Szwecji), Joseph Smith (założyciel kościoła Mormonów)

Podsumowanie

I na koniec zakaz ode mnie. Zakazuję Wam, drodzy czytelnicy, picia kawy niedobrej, starej i zwietrzałej. Jeżeli macie taką w domu, to ją wyrzućcie. Pijcie kawę dobrą i świeżą. Smacznego!

 

sklep kawa.pl