Kawa dla początkujących - jaką wybrać kawę?

Kawę pijesz od lat, ale zawsze było to dla Ciebie codziennym obowiązkiem i miało na celu pobudzić Cię przed resztą dnia. Stało się to tak oczywiste, jak mycie zębów przed snem. Pewnego dnia znajomi zabrali Cię do klimatycznej kawiarni, gdzie dane Ci było spróbować naprawdę dobrej kawy. Pierwszy kontakt z jasno paloną stuprocentową arabiką przelaną przez filtr był dla Ciebie niemałym zaskoczeniem. Przecież kawa nie może tak smakować!

Pozwoliło to zwrócić Twoją uwagę na ten niesamowity produkt. Ciekawość przerodziła się w coraz częstsze praktyki i chęć posiadania kawy wysokiej jakości tylko dla siebie. Teraz już wiesz, że picie kawy może sprawić ogromną przyjemność. Udało Ci się znaleźć sklep internetowy z kawą, ale oferta jest tak ogromna, że nie masz pojęcia co wybrać, żeby nie żałować zakupu. Dlatego właśnie czytasz ten artykuł, który pomoże Ci znaleźć odpowiednią kawę, którą będziesz się rozkoszować w domu.

Jak pić kawę, żeby działała najlepiej? 
Pierwszą sprawą, o której musisz mieć pojęcie to, jak i kiedy najlepiej pić kawę. Zdarzyło Ci się kiedyś wypić kawę zaraz po przebudzeniu na pusty żołądek? Jak najszybciej należy zrezygnować z takich praktyk. Może to przede wszystkim źle wpłynąć na zdrowie, ale także przyspieszy spadek Twojej energii. Jeśli chcesz, aby kawa działała na Ciebie pozytywnie, to pierwszą filiżankę wypij po posiłku.
 
Naukowcy jasno określają nam nawet godziny, w których najlepiej pić kawę. Pierwszy kontakt z kawą w ciągu dnia zalecają w godzinach od 9:30 do 11:30. Dlaczego tak późno? Argumentują to tym, że przed godziną 9:00 w naszym organizmie następuje wzrost kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego przyrost w naszym ciele jest cykliczny i zdarza się kilka razy w ciągu dnia. Możemy tego doświadczyć jeszcze w godzinach 12-13 i 17:30-18:30. Co to ma wspólnego z kawą? Kofeina w niej zawarta dodatkowo zwiększa produkcję hormonu, co może źle wpływać na nasze samopoczucie. 
Na podstawie przeprowadzonych badań zalecają nam również wypicie ostatniej kawy nie później niż 6 godzin przed snem. W dużej ilości kofeina redukuje wydzielanie melatoniny, która również odpowiada za nasz spokojny sen. Może to doprowadzić nawet do przestawienia naszego zegara biologicznego o godzinę. 

kawa dla początkujących jaką kawę wybrać

Jaka kawa będzie mi smakować?
Wiesz już jak pić kawę, aby jak najlepiej działała, ale dalej nie wiesz, którą wybrać, aby jak najlepiej Tobie smakowała. Doszły Cię słuchy, że najlepszą i najszlachetniejszą odmianą kawy jest arabica. Faktem jest to, że jest to kawa łagodna w smaku, bez przesadnej goryczki z wyraźną kwasowością. Producenci zazwyczaj umieszczają informacje dotyczące składu swoich kaw, dlatego zwracaj na to uwagę przy zakupie.
Mieszanki z przewagą arabiki są polecane dla osób, które lubią kawę bez dodatku mleka. Ciemno palone ziarna będą odpowiednie do ekspresów automatycznych i kolbowych. Kawy z segmentu specialty, jasno palone arabiki są szczególnie polecane do alternatywnych metod parzenia kawy takich jak chemex, dripp czy aeropress. Jeśli jesteś fanem aromatycznego espresso lub kwaskowych kaw przelewowych, to koniecznie zwróć uwagę na arabikę.  

kawa

Co, jednak jeśli wolisz aksamitne cappuccino lub latte?

Dodanie mleka powoduje, że Twoja kawa jest słabsza i mniej wyrazista w smaku. Tutaj bardzo pomocna jest robusta. Jeśli chcesz, aby Twoje cappuccino było bardziej intensywne w smaku, to wypróbuj kawy z większym dodatkiem ziaren robusty. Jest to kawa mocniejsza w smaku niż arabica i zawiera większy poziom kofeiny. Obecnie na rynku dostępne są mieszanki arabiki i robusty w najróżniejszych proporcjach, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Wiesz już jaka odmiana kawy będzie pasować do Twoich smaków i metod, jakimi przyrządzasz napar. Teraz już tylko wystarczy znaleźć kawę naprawdę wysokiej jakości. Nie wiesz jak ją znaleźć? Najlepsza kawa nie zawsze musi być najbardziej popularną i rozpoznawalną na rynku. Na najlepszych kawach producent zamieszcza szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i pochodzenia kawy. Gdy na opakowaniu znajduje się jedynie wzmianka o kraju pochodzenia kawy np. Brazylia, to tak naprawdę o kawie nie mówi nam nic.
Wysokiej jakości kawy zazwyczaj mają opisane informacje na temat odmiany kawy, regionu i plantacji, z której pochodzi, a nawet wysokości na jakiej jest uprawiana. Dlatego zawsze należy uważnie czytać wszystkie informacje znajdujące się na opakowaniu kawy. W dzisiejszych czasach wysokiej jakości kawy ziarniste i mielone różnych odmian są ogólnie dostępne. Wystarczy jedynie dobrze wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujemy, a znajdziemy swoją wymarzoną kawę bez żadnego problemu.