4.43

Czy wiecie, że na początku mielono kawę za pomocą kamieni? Dziś na szczęście istnieją na to prostsze sposoby, a dobra kawę możemy wypić nie tylko w kawiarni, ale też przygotować samemu. Wiemy, że nic nie zastąpi pięknego zapachu mielonej kawy unoszącego się w kuchni, dlatego polecamy zostanie domowym baristą i zaopatrzenie się w porządny młynek. Od razu poczujecie różnicę w smaku. Jaki młynek do kawy wybrać?

Ręczny młynek do kawy

Ręczne mielenie kawy nie traci na popularności, nawet w czasach, gdy większość przyrządów kuchennych jest zautomatyzowana. Argumentem za kupnem takiego młynka jest na pewno jego cena, a także fakt, że w trakcie mielenia w urządzeniu nie wytwarza się żadne ciepło, przez co kawa nie traci swoich właściwości i wyjątkowego aromatu. Innym plusem jest nie tylko wyjątkowy smak kawy, ale też to, że ziarna są mielone bardzo równomiernie. Jest to urządzenie właściwie bezawaryjne, które nie wymaga zużycia energii elektrycznej.

Młynki ręczne to młynki wolnoobrotowe, co oznacza, że mielenie kawy jest procesem pracochłonnym, w który trzeba włożyć też trochę siły – jedna porcja to ok. 70 obrotów korbką. Dlatego przed zakupem należy na pewno rozważyć kwestię, ile kaw dziennie będziemy chcieli przygotowywać, bo o ile zmielenie jednej czy dwóch porcji nie będzie kłopotem, to już przygotowanie trzech lub więcej kaw może być uciążliwe.

Dodatkową rzeczą, którą na pewno trzeba przemyśleć, jest to, że młynki ręczne mielą kawę dosyć grubo, więc nie będą one dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy np. przygotować espresso. Najlepiej sprawdzą się w przypadku klasycznej kawiarki, czyli tzw. moki. Choć oczywiście sprawa nie jest przegrana! Na rynku pojawia się coraz więcej marek ręcznych młynków do kawy, które będą świetne do mielenia kawy zarówno do espresso jak i do metod alternatywnych. Jednak cena takich młynków do najniższych nie należy, dlatego wybór takiego młynka sprawdzi się idealnie w przypadku home baristów i osób, które w domowym zaciszu przygotowują kawę metodą przelewową.

ręczny młynek do kawy

źródło: dom-akcesoria.pl

Automatyczny młynek do kawy 

Młynki elektryczne nie wymagają pracy mięśni przy mieleniu kawy. Taki młynek wystarczy podłączyć do prądu, nacisnąć przycisk i ustawić grubość mielenia i gotowa kawa trafia do pojemnika. Ważna jest odpowiednio wysoka moc urządzenia – 150W młynki są jak najbardziej wystarczające do domowego użytku. Urządzenia z wyższej półki będą mieć moc ponad 200W. Modele, które mają poniżej 100W są mało wydajne, więc nie polecamy takiego zakupu. Dobry młynek powinien być wolnoobrotowy, co pozwoli kawie zachować aromat. Szybkie obroty nagrzewają kawę i sprawiają, że kawa może się nawet elektryzować do ścianek młynka.

Młynek ostrzowy czy żarnowy?

Wybór młynka nie kończy się jedynie na tym, czy zdecydujemy się na wersję ręczną czy automatyczną. Dopiero teraz zaczyna się prawdziwa zabawa!

Wyróżniamy dwa rodzaje młynków – ostrzowe i żarnowe. Występująca między nimi różnica jest dość spora, więc jeśli chcecie dokonać wyboru i znać odpowiedź na pytanie: jeśli młynek ręczny lub automatyczny, to jaki? – to już spieszymy Wam z odpowiedzią.

Młynki ostrzowe

Zwane też inaczej udarowymi lub nożowymi, to młynki stosunkowo tanie, jednakże mają wiele przeciwników. Ostrza w młynku rozcinają ziarna, dlatego kawałki kawy są nierówne. Żeby temu zapobiec należy wydłużyć czas mielenia, ale efekt nie zawsze będzie zadowalający. Podczas tego procesu dochodzi także do powstawania dużej ilości kawowego pyłu, który może zatykać filtr, a nawet powodować, że napar będzie gorzki. Kolejnym minusem jest to, że podczas mielenia kawa mocno się podgrzewa, co sprawia, że ulatnia się z niej piękny, naturalny aromat.

ręczny młynek do kawy

źródło: unsplash.com

Dla początkujących kawoszy te argumenty nie są może aż tak bardzo istotne, ponieważ nawet kiepsko zmielona kawa i tak zawsze będzie dużo lepsza od tej kupionej w sklepie. Jeśli rozważacie zakup tego typu sprzętu, to polecamy wydanie na niego ok. 100 zł, wtedy jakość powinna być wystarczająca, aby kawa nam smakowała. Plusem jest także to, że w takim młynku można również mielić przyprawy, więc na pewno jest to rzecz przydatna w kuchni.  

Młynek żarnowy

Drugim rodzajem są młynki żarnowe, których żarna nie tną kawy, ale ją ścierają, dlatego efekt jest dużo lepszy niż w tych z ostrzami. Dobre żarna poznacie po tym, że będą miały karbowaną powierzchnię. Większość tego typu młynków posiada regulację stopnia mielenia kawy, co jest bardzo przydatną funkcją. Kolejnym plusem jest to, że podczas mielenia kawa się nie nagrzewa, więc zachowamy piękny aromat.

Jednakże młynki żarnowe są zaliczane już do wyższej półki, dlatego tutaj również cena jest już mniej przystępna. Jest to związane samą jakością urządzenia, czyli z użytymi do jego wykonania materiałami, ale też liczbą funkcji i parametrów. Co do materiałów, to mamy możliwość wyboru pomiędzy szklanym a plastikowym pojemniczkiem na zmielone ziarna, a także między metalowymi a plastikowymi elementami w środku samego młynka. Decydując się na zakup takiego młynka, musimy się liczyć z tym, że wydamy na niego od 400 nawet do 1000 zł, ale w zamian dostaniemy urządzenie najlepszej jakości.

ziarna kawy

źródło: unsplash.com

Najlepsze ręczne młynki do kawy żarnowe 

Jeśli postanowileś zostać home baristą, a przede wszystkim doceniasz prawdziwy, czyli naturalny smak oraz aromat kawy, to świetnie! Poniżej przedstawimy kilka modeli najlepszych ręcznych młynków żarnowych, które sprawdzą się zarówno w domowych warunkach, jak i nawet w kawiarniach.

1. Młynek Comandante C40 MK3 Nitro Blade

Stworzony dla prawdziwych entuzjastów kawy. Uważany za jeden z najlepszych ręcznych młynków obecnie dostępnych na rynku. Przychylamy się do tej opinii i już tłumaczymy dlaczego.

ręczny młynek do kawy żarnowy comandante nutro blade

Młynek Comandante mieli ziarna kawy z niezwykłą precyzją - bardzo dokładnie i równomiernie, dzięki czemu pozostawia minimalną ilość pyłu kawowego (a to jest naprawdę istotny aspekt). Sprawdza się doskonale do mielenia ziaren pod metody alternatywne oraz pod espresso, a już wiemy, że niewiele młynków daje nam taką możliwość. Stopień mielenia regulujemy za pomocą pokrętła znajdującego się pod żarnem.

No właśnie - warto teraz wspomnieć parę słów o samych żarnach. Wykonane są ze stali nierdzewnej, dodatkowo wzmocnione azotem, zostały tak dopracowane, że są neutralne i nie wpływają na smak kawy. A co jest równie ważne - żarna nie ścinają i nie podgrzewają ziaren kawy, co się dzieje w przypadku młynków ostrzowych. Mamy więc gwarancję, że kawa zmielona w potocznie nazywanym "Comasiu"  zachowuje swój naturalny aromat i smak.

Młynek Comandante jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych.

2. Młynek Hario Skerton

Akcesoriów do kawy marki Hario nie trzeba dodatkowo reklamować. Marka sama w sobie jest gwarantem najwyższej jakości. Dlatego też jeśli kiedykolwiek natkniecie się na produkty tego japońskiego producenta - możecie je brać niemalże z zamkniętymi oczami.

ręczny młynek do kawy żarnowy hario skerton

Ale wracając do samego Hario Skerton - to niezwykle lekki i poręczny młynek, który świetnie nadaje się na wyjazdy.  Posiada kilka stopni mielenia ziaren, co sprawia, że możemy go stosować do różnych metod parzenia kawy (podobnie jak w Comandante). Stopień reguluje się w prosty i szybki sposób za pomocą specjalnego pokrętła. Żarna - ceramiczne, są neturalne i nie wpływają na smak kawy.

Dolny pojemnik młynka jest wykonany ze szkła, posiada dodatkowo przykrywkę, dzięki której możesz zamknąć i przechowywać świeżo zmieloną kawę (ale nie za długo!).

Młynek Hario Skerton to nie jedyna pozycja, którą polecamy. Tak naprawdę to każdy model Hario sprawdzi się w domowych warunkach. Na uwagę zasługują także modele Hario: Mini Slim, Mini Slim Plus, Mini Slim Pro, Hario Clear Coffee Grinder, Hario Canister oraz Hario Ceramic Coffee Mill Olive Wood.

3. Młynek Rhinowares Hand Coffee Grinder

Podobnie jak jego poprzednicy - świetnie sprawdza się w domu, w pracy, a nawet podczas podróży.

ręczny młynek do kawy żarnowy rhinowares hand coffee grinder do alternatywnych metod

Posiada wiele stopni mielenia ziaren, więc wykorzystasz go pod niemal każdą metodę parzenia kawy, w każdych warunkach. Wbudowane ceramiczne żarna są naprawdę wytrzymałe, a przede wszystkim neutralne więc w żaden sposób nie wpłyną na smak przygotowywanej kawy. Godny konkurent takich marek jak Hario czy Comandante.

Jeśli jesteś szczególnym zwolennikiem parzenia kawy w AeroPressie to mamy dla Ciebie świetną wiadomość - ten model młynka posiada wariant z adapterem, który umożliwia bezpośrednie mielenie kawy do AeroPressu!

4. Młynek Timemore Chestnut Manual Grinder

Chińska marka Timemore wkroczyła na rynek akcesoriów do kawy z prawdziwym impetem. Ich produkty - ręcznie produkowane i zdobione wyróżniają się na tle konkurencji.

Aby nie być gołosłownym - ich ręczny młynek żarnowy Chestnut Manual Grinder został nagrodzony prestiżową nagrodą RedDot Award 2017! A to za sprawą niezwykle solidnej konstrukcji, wysokiej jakości użytych materiałów oraz prostoty, połączonej z elementami metalu i drewna z orzecha amerykańskiego. 

ręczny młynek do kawy żarnowy timemore chestnut

Aluminium, które wykorzystano do konstrukcji młynka gwarantuje stabilność urządzenia, a łożyska oraz stożkowe, stalowe żarna ułatwiają równe mielenie ziaren, dlatego młynek może być z powodzeniem używany pod metody alternatywne. Ale nie tylko. Bardzo szybko można zmieniać jego ustawienia - np. pod mielenie do espresso.

Młynek Chestnut Manual Grinder występuje także w innych wariantach kolorystycznych.

Podsumowanie

Dobry młynek do kawy powinien być przede wszystkim dopasowany do Waszych potrzeb. Jeśli lubicie kawowe rytuały, to z pewnością polecamy młynki ręczne, które pozwolą Wam się cieszyć wyjątkowym aromatem. W przypadku, gdy nie macie cierpliwości do ręcznego mielenia i nie chcecie wydawać dużo pieniędzy, to warto zaopatrzyć się w elektryczny młynek ostrzowy, który na pewno spełni podstawowe oczekiwania dotyczące smaku kawy. Jeśli uważacie się za kawowych koneserów i chcecie mieć w domu sprzęt najwyższej jakości – to zdecydowanie polecamy młynek żarnowy. Nieważne jaki młynek wybierzecie, to i tak możecie być pewni, że kawa mielona w domu ma dużo lepszy smak niż ta kupiona w sklepie.

sklep kawa.pl