Bialetti - klasyczna włoska kawiarka do domowego espresso.

Bialetti - klasyczna włoska makinetka do domowego espresso. 

Kawiarka, makinetka, moka, kafetiera, a nawet domowy ekspres do kawy - to wszystko nazwy używane wymiennie na określenie najbardziej popularnej domowej metody parzenia kawy. Co może być większym symbolem kawowej rewolucji, jeśli nie kawiarka?

 1. Jak powstała kawiarka?

Do XVII wieku kawiarnie czy domy kawowe były w Europie nieznane. Podróżnicy znali zwyczaj picia kawy dzięki wizytom na Bliskim Wschodzie i popularnym w tamtym regionie imbrykom. Jednak to herbata królowała na europejskich stołach. Popularność kawa zaczęła zyskiwać wraz z bitwą wiedeńską i założeniem pierwszej wiedeńskiej kawiarni przez Polaka Franciszka Kulczyckiego. Nasz rodak rozpowszechnił kawę dzięki dodaniu do niej mleka i śmietany, a pomysł ten po dziś dzień nazywany jest kawą po wiedeńsku. Wkrótce Kaffeehaus zaczęły zdobywać serca Europejczyków tak, jak Coffee House serca wyspiarzy w Anglii. Już w XVIII wieku w Londynie było więcej kawiarni niż dzisiaj. 

W 1732 r. kawa była już tak popularna, a jej właściwości pobudzające tak powszechnie znane, że sam Johann Sebastian Bach skomponował utwór „Kaffee-Kantate” Kantata Kawowa była to oda do kawy, której podtekstem była myśl zabraniająca kobietom picia tego napoju: 

„Ach! Jak słodka kawa smakuje!

Bardziej urocze niż tysiąc całusów,

słodsze niż wino muskatowe!

Muszę napić się kawy”. 

Wkrótce na fali kawowej popularności zaczęły powstawać kolejne kawiarnie. Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska początkowo sprowadzająca z dalekich krajów herbaty, teraz zajęła się również handlem kawą. 

Rewolucja przemysłowa przyniosła zmiany również w sposobie picia i parzenia kawy. Choć pierwszy zapisany przepis na parzenie kawy pochodzi z 1808 roku i został napisany przez i dla gospodyń domowych przez angielkę Marię Elizę Kettleby w książce: “Nowoczesny system domowego gotowania” (New System of Domestic Cookery). 

Pani Maria zaleca w nim, aby użyć 2 uncji, czyli około 60 g zmielonej, najlepszej jakości kawy na 8 kubków wody. Kubek w tamtym czasie to 128 g wody, czyli Pani Maria doskonale wyliczyła znane nam i dziś proporcje 60 g kawy na litr wody. W tamtym czasie jednak, aby kawę dobrze zaparzyć należało ją zalać wrzątkiem, gotować 6 minut, po czym czynność tę powtórzyć, aby otrzymać kawę o doskonałej klarowności, która Pani Kettleby określa jako clearness. Należy jednak pamiętać, że w tamtym czasie nie znano jeszcze filtra do kawy. Ten wymyśliła w 1908 roku gospodyni z Drezna Melitta Bentz, twórczyni firmy Melitta znanej do dziś. Dziś wiemy, że gotowanie kawy powoduje jej przeparzanie i gorzki smak, mylony przez wiele osób z mocą kawy. Jest to jedna z przyczyn, dla której do kawy nie powinno się używać wrzątku. 

Pierwszą znaną w Europie domową i bardzo nowoczesną metodą parzenia kawy była wynaleziona w 1819 roku cuccumellaDziś znana jako La Napoletana, czyli kawiarka z Neapolu. Neapolitański ekspres do kawy składa się z 4 części: zbiornika z rączką, pojemnika na zmieloną kawę, filtra oraz serwera z uchwytem, ​​który jest dopasowany do tego zbiornika. Jego działanie można porównać do metod przelewowych. Wlewamy bowiem wodę do naczynia, na to wkładamy sitko na kawę, wsypujemy kawę, zakręcamy serwer do góry nogami i tak przygotowaną cucumellę stawiamy na gazie. Gdy woda się zagotuje urządzenie obracamy, dzięki czemu zagotowana woda przelewa się przez kawę i filtr, tworząc tradycyjny neapolitański napar. Cuccumella jest więc metodą trochę jak kawiarka i trochę jak znany i bardzo popularny dziś przelew. 

 

La Machina Tipo Familia, 1920

Początek XX. wieku i wielkie wynalazki tamtych czasów to pierwsze prawdziwe ekspresy do kawy, które odpowiedziały na rosnące potrzeby społeczeństwa i zapoznały nas z espresso. Twórcy nowoczesnych ekspresów przełomu wieków jak Arduino, La Marzocco, La Cimbali, stworzyli maszyny piękne, ale jednocześnie ogromne w rozmiarach. Pierwszy ekspres do kawy domowej wynaleziony przez Arduino La Machina Tipo Famiglia był kompaktowy, jednak nieosiągalny cenowo dla mieszkańca Europy ogarniętej powojennym kryzysem. 

Dzięki zaspokojeniu tego pragnienia posiadania ekspresu w domu, który będzie dostępny cenowo i powszechnie łatwy w użyciu, wyrosła marka Bialetti. Firma powstała w 1919 roku, jako producent materiałów z aluminium. Jednak jej twórca, kojarzony dziś z kultową Moka Ekspres nie był głównym projektantem kawiarki, a jedynie jej producentem. Okazał się jednak świetnym biznesmenem, który już do wybuchy kolejnej wojny bez jakiekolwiek reklamy zdołał sprzedać 70 tysięcy sztuk tego legendarnego modelu. 

Nazwa “makinetka” pochodzi od włoskiego określenia machinetta del caffe, które w wolnym tłumaczeniu oznacza “ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy”. Wynalezienie kawiarki przypisuje się włoskiemu projektantowi, Luigiemu De Ponti, w 1933 roku. Celem całego projektu było stworzenie urządzenia, które - jak na tamte czasy, pozwoli na zaparzenie w warunkach domowych naparu, nie odbiegającego smakiem od kaw serwowanych w kawiarniach. 

Przyrząd już w pierwszej wersji był bardzo charakterystyczny, kanciasty, oparty na kształcie ośmioboku i stał się pierwowzorem dla kolejnych modeli kawiarek, rozpoznawalnym na całym świecie. Kafetiera stała się prawdziwą ikoną wśród kawowych produktów, zyskując miano kultowego urządzenia, które znalazło swoje miejsce nawet w nowoczesnych muzeach sztuki, takich jak Wolfsonian-FIU, Museum of Modern Art, Cooper-Hewitt, National Design Museum oraz London Science Museum.

Co jest niesamowicie ciekawe, pomimo tego, że od wynalezienia pierwszego modelu kawiarki minęło niemal 100 lat, ten sam klasyczny model - Bialetti Moka Express - w praktycznie niezmienionej postaci jest nadal dostępny w sprzedaży i cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem kawoszy. Do tej pory tylko ten model został sprzedany w imponującej liczbie ponad 200 milionów egzemplarzy!

Bialetti zderzyło się z falą popularności dopiero po II Wojnie Światowej, kiedy markę przejął syn założyciela - Renato Bialetti. Renato zaplanował i wcielił w życie olbrzymią, zorganizowaną na szeroką skalę kampanię promocyjną swojego produktu. W skutek działań reklamowych o kawiarkach dowiedzieli się nie tylko wszyscy Włosi, ale także cały świat! Makinetki zawojowały rynek zaparzaczy do kawy i zyskały ogromne zainteresowanie i popularność. Kawiarkę promowano wówczas czajniczkiem z charakterystycznym rysunkiem przedstawiającym  “człowieczka z wąsem” (z j. włoskiego omino con i baffi), który trzyma wyciągniętą rękę z palcem skierowanym w górę, co należy interpretować jako “jedno espresso proszę!”. Szkic ten do dziś stanowi symbol i logo Gruppo Bialetti.

Renato Bialetti odszedł w lutym 2016 roku, zaś jego prochy spoczęły w urnie w kształcie, a jakże by inaczej, kultowej kawiarki.  

Bialetti - klasyczny zaparzacz do kawy - czas wybrać idealny dla siebie:

 2. Kawiarka Bialetti - jak wybrać idealną dla siebie kawiarkę?

Aby wybrać najlepszy dla siebie model kultowej kawiarki, która będzie nam służyć długie lata i produkować najlepszą kawę, musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Na początek zastanówmy się, dla jakiej liczby osób będziemy parzyć kawę w kawiarce?

moka express kawiarka bialetti

Wielkość kawiarki jest zależna od ilości naparu, jaki chcemy przygotować. Liczba przy modelu kawiarki będzie oznaczać liczbę kaw mierzoną jako jedno espresso na jedna kawę. I tak najmniejszym modelem jest 1 tz ( z włoskiego tazza oznacza filiżankę), oznaczająca, że za jednym razem zaparzymy jedną porcję kawyModele z oznaczeniami 2,3,4 czy nawet 18 tz dają możliwość jednorazowego przygotowania nawet 18 kaw.

Zastanów się czy kawę najczęściej pijesz sam czy dzielisz się nią z innymi osobami. Kawiarka w rozmiarze 12 tz będzie zdecydowanie za duża dla jednej osoby, nawet jeśli pije się kilka kaw w ciągu dnia. Lepiej wówczas kawę zaparzyć w kilku mniejszych porcjach i wypić ją na świeżo. Najczęstszym i dość uniwersalnym wyborem są kawiarki w rozmiarze 3-4 tz,  są one również najłatwiej dostępne w większości sklepów.

 • Po drugie musimy wiedzieć, na jakiej kuchence będziemy parzyć kawę w naszej kawiarce. 

Kawiarki występują nie tylko w różnych wielkościach. Możemy dopasować naszą domową makinetkę do kuchenki gazowej, płyty elektrycznej oraz płyty indukcyjnej. 

 Do parzenia kawy na kuchni elektrycznej i gazowej przeznaczone są modele: Kawiarki Bialetti Moka Express, Kitty czy piękne kolorowe Fiammetta.

 Przykładem kawiarek dopasowanych do zaparzania kawy na płycie indukcyjnej są modele: Bialetti Venus, Class, Kitty, Moka Express Induction, Musa, GAT Opera. 

 • Po trzecie - z jakiego materiału jest wykonana kawiarka? 

Dobrej jakości makinetka to wydatek co najmniej stu złotych, w zamian za który otrzymujemy wysokiej jakości produkt odporny na zniszczenie. Kawiarki firmowane znakiem Bialetti czy G.A.T. są wykonane z wysokiej jakości stopu stali nierdzewnej lub aluminium. Takie kawiarki odpowiednio konserwowane - unikając mycia w zmywarce czy ostrą ścierką - powinny z nami przetrwać długie lata. Materiały wysokiej jakości, z których są wykonane sprawiają, że kawa nie ma w sobie metalicznego posmaku. 

 • Po czwarte - espresso, a może cappuccino?

Firma Bialetti postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez kawy mlecznej: Bialetti Mukka to kawiarka w krowie łaty, za pomocą której przygotujecie pyszne cappuccino w domowych warunkach. Bialetti Mukka posiada specjalny dodatkowy wentyl, dzięki któremu przyrządzimy spienione mleko podczas parzenia kawy.  

 • Po piąte: model uniwersalny, idealny, dla tych, którzy zabierają swoje kawiarki w podróż i nie wiedzą, z jakich kuchenek będą korzystać do zaparzenia kawy.

Bialetti Moka Induction może być używana zarówno na kuchenkach gazowych, elektrycznych, jak i indukcyjnych. Występuje w różnorakich kolorach, a góra urządzenia jest zawsze w kształcie klasycznej Moka Express. 

  

3. Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

 

Kawiarka do kawy składa się z trzech elementów. Dolnym z nich, będących podstawą urządzenia, jest zbiornik na wodę. Nad nim znajduje się lejek z sitkiem, do którego wsypuje się zmieloną kawę. Trzecim i ostatnim elementem jest zbiornik, znajdujący się na samej górze, do którego napływa zaparzona kawa.

Proces parzenia kawy w kawiarce widoczny w tomografii komputerowej, powinien Ci zobrazować, jak wygląda proces parzenia kawy.

Do zaparzenia kawy w kawiarce będzie Ci potrzebna: 

 • kawiarka,
 • młynek do kawy - najlepiej żarnowy,
 • 15-17 g kawy - ilość ta może się różnić w zależności od rozmiaru sitka i wielkości kawiarki,
 • woda przefiltrowana, gorąca,
 • opcjonalnie - mleko, cukier i inne dodatki.

 

 • Pierwszym krokiem będzie zmielenie ziaren kawy. Korzystając z wagi odmierz około 15-17 g kawy - pamiętaj jednak, że jest to doza przybliżona i będzie różnić się nieznacznie między różnymi kawiarkami. Dostosuj ilość kawy do wielkości sitka w posiadanej przez Ciebie kawiarce. Zmielona kawa do kawiarki powinna wypełnić całe sitko w urządzeniu, ale ni eugniataj jej. Kawę zmiel dość drobno: powinna wyglądem przypominać sól kuchenną.

Mielenie kawy jest istotnym aspektem w całym procesie parzenia. Jeśli zmielisz ją zbyt drobno, jej cząsteczki będą przedostawać się z sitka do gotowego naparu lub nawet zatkają sitko. Z kolei zbyt grubo zmielona kawa nie zaparzy się w odpowiedni sposób, przez co napar będzie niedoparzony.

 • Podgrzej wodę w czajniku. Powinna być gorąca, ale nie wrząca. Wlej wodę do dolnego zbiornika pilnując, by jej poziom nie przekraczał wysokości, na jakiej znajduje się zawór zabezpieczający.

Użycie gorącej wody skróci czas parzenia kawy, co nie tylko jest oszczędnością czasu, ale także zapewni lepsze walory smakowe naparu. Kiedy używamy gorącej wody, skraca się czas kontaktu kawy z wodą. Jeśli użylibyśmy wody zimnej, czas ten by się wydłużył, a im dłużej zmielona kawa ma kontakt z gorącą wodą, tym dłużej się parzy, aż finalnie przeparza i spala - napar staje się nieprzyjemny, ciężki i gorzki.

 • Wypełnij sitko zmieloną kawą, a następnie delikatnie wyrównaj palcami powierzchnię kawy. Jeśli to konieczne, usuń jej nadmiar. Nie ugniataj i nie uciskaj kawy w sitku.

 • Skręć ze sobą wszystkie elementy kawiarki pamiętając o tym, by nie ciągnąć urządzenia za uchwyt, będący najdelikatniejszą częścią kafetiery.

 • Umieść kawiarkę na palniku na małym ogniu, pozostawiając jednocześnie uchyloną górną pokrywę - pozwoli to na obserwację i kontrolę tego, jak przebiega proces parzenia. Po około minucie podgrzewania napar powinien zacząć powoli wypływać do górnego zbiornika kawiarki. Usłyszysz przy tym charakterystyczny odgłos. Początkowo wypływająca ciecz będzie ciemnego, wręcz brunatnego koloru, lecz stopniowo, napar wypływający z każdą kolejną sekundą będzie jaśniejszy. W momencie, gdy kawa nabierze złocistego koloru, ściągnij kawiarkę z ognia i zamknij przykrywkę.

 • Natychmiast przelej gotową kawę do innego dzbanka, karafki lub bezpośrednio do filiżanek. Nie pozostawiaj naparu w rozgrzanej kawiarce, gdyż ze względu na temperaturę urządzenia, znajdujący się w nim napar będzie się przeparzał pomimo odcięcia źródła ciepła, a kawa stanie się gorzka. 

Smacznego!

 

Parząc kawę w kawiarce pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach parzenia i dbania o sprzęt.

 • Nie wlewaj wody powyżej zaworu bezpieczeństwa znajdującego się w dolnym zbiorniku na wodę!
 • Dostosuj ilość kawy do sitka w posiadanej kawiarce, nie ubijaj kawy i nie dociskaj jej, by zmieściło się jej więcej.
 • Kawiarka nie jest przeznaczona do mycia w zmywarce i może się w trakcie takiego procesu uszkodzić. Zamiast tego przepłucz zaparzacz pod bieżącą wodą zaraz po użyciu i ostygnięciu. W razie konieczności użyj miękkiej gąbki, bez użycia jakichkolwiek detergentów.
 • Pierwszy napar zaparzony w nowo zakupionej kawiarce wylej.
 • Zwracaj uwagę na stan uszczelek znajdujących się w urządzeniu. W niektórych przypadkach konieczność ich wymiany zajdzie dopiero po dwóch latach, a przy intensywnym użytkowaniu może się to zdarzyć nawet po pół roku. Czas na wymianę uszczelki nadchodzi w momencie, gdy urządzenie się nieszczelne. Warto wówczas zaopatrzyć się nie tylko w nową uszczelkę, ale także sitko, które często sprzedawane jest w zestawie.

 

W jaki sposób działa kawiarka? Otóż napar powstaje w skutek podgrzewania wody w dolnym zbiorniku, które następuje po ustawieniu kawiarki na palniku lub płycie indukcyjnej. Wówczas ciecz zmienia się w parę wodną i pod ciśnieniem przemieszcza się do górnego zbiornika, uprzednio przechodząc przez umieszczoną w sitku zmieloną kawę. Firma Bialetti również przygotowała film instruktażowy pod kawiarkę Venus Moka Express. Pod wpływem rosnącej temperatury w kawiarce wytwarza się ciśnienie szacowane na 1,5 bara, a proces parzenia trwa około 3 minut. Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, iż kawiarka jest niewielkim, poręcznym, domowym zamiennikiem ekspresu ciśnieniowego. Espresso zaparzone w kawiarce jest bardzo mocne, esencjonalne i gęste.

 

4. Jaka jest najlepsza kawa do kawiarki?

 sklep bialetti kawiarki

Jeśli parząc kawę chcemy otrzymać smaczny i przyjemny napar, nie możemy zapomnieć o odpowiednio dobranej kawie wysokiej jakości.

Na pierwszym miejscu stoją oczywiście nasze preferencje i indywidualne upodobania smakowe. Niemniej jednak ze względu na specyfikę procesu parzenia, bardzo wysoką temperaturę i stopień koncentracji naparu zbliżony do espresso, zaleca się używanie kaw wypalonych właśnie do espresso. Są one z reguły nieco ciemniej palone niż kawy przeznaczone do parzenia metodami alternatywnymi, a co za tym idzie - dostosowane do specyficznych warunków parzenia w ekspresie czy kawiarce. 

Najczęstszym wyborem są ziarna 100% arabiki, aczkolwiek równie dużą popularnością cieszą się mieszanki arabiki z robustą w różnych proporcjach. Oczywiście, poza mieszankami pomiędzy dwiema odmianami, występują również blendy w zakresie jednej odmiany, lecz ziaren pochodzących z różnych plantacji, często z regionów o innej charakterystyce i specyfice. 

Od tego, czy zdecydujemy się na arabikę czy robustę zależeć będzie z pewnością profil smakowy naszej kawy, ale także zawartość kofeiny.

Arabika jest najpopularniejszą odmianą kawy na świecie i stanowi niemal 70% światowych upraw. Co ciekawe, jest jednocześnie odmianą stosunkowo wymagającą w uprawie oraz źle znosi działanie szkodników. Preferuje ciepły klimat i uprawy na górzystych terenach między 800 a 2000 metrów nad poziomem morza. Zawiera stosunkowo niedużo, bo pomiędzy 1 a 1.5% kofeiny. Arabika jest kawą szlachetną, łagodną i aromatyczną, o zarysowanej kwasowości, słodyczy, owocowych, a także często korzennych i czekoladowych nutach. 

Drzewka robusty są znacznie większe od arabiki i rosną na niższych od niej wysokościach nad poziomem morza. Robusta jest odporniejsza i prostsza w uprawie niż arabika, dodatkowo posiada więcej kofeiny: od 2 do 2,5%. Napar z ziaren robusty jest pozbawiony kwasowości i owocowości, którą zastępują ciężkie, intensywne nuty smakowe, skupiające się głównie na ciemnej czekoladzie i przyprawach z dominującą goryczą i mocnym, ostrym smakiem, gęstszego niż w przypadku arabiki naparu.

Na podstawie charakterystyk tych dwóch odmian łatwo możemy ocenić, za co cenione są konkretne odmiany: arabika bowiem ceniona jest za szlachetny, przyjemny, czysty i złożony smak, a robusta za wysoką zawartość kofeiny. Istnieje oczywiście ogromne grono osób, które pije wyłącznie 100% arabikę, lecz równie sporą rzeszą zwolenników cieszą się mieszanki z robustą. Są one mniej kwasowe i owocowe w smaku, a napar jest gęstszy, posiada ciemno-orzechową cremę i lekko gorzki posmak, a co dla wielu bardzo ważne - w każdej porcji naparu dostarcza organizmowi więcej kofeiny. Blend będzie zatem odpowiednim wyborem dla osób, które preferują intensywną, mocną w smaku “małą czarną” lub bardziej wyraziste kawy z mlekiem.

 

Przy wyborze kawy do kawiarki warto oczywiście zwrócić uwagę na kawy jednorodne, tzw. single origin - pochodzące z jednego obszaru, plantacji lub regionu. Najczęściej są one jasno lub średnio palone, co daje możliwość poznania kawy od jej najbardziej naturalnej, autentycznej i owocowej strony z bardzo różnorodnym wachlarzem wyczuwalnych nut, zależnych od regionu pochodzenia, warunków uprawy czy metody obróbki. Od wysokości nad poziomem morza, typu terenu, rodzaju i składu gleby, klimatu i stopnia nasłonecznienia w dużej mierze zależy późniejszy profil smakowy i jakość ziaren. 

Największe zróżnicowanie pośród profili smakowych kaw pochodzących z różnych regionów będzie oczywiście widoczne pośród ziaren arabiki, które mają czyste, złożone i interesujące profile smakowe. 

 

Jeśli preferujesz kawy o tzw. klasycznym profilu smakowym, z nutami kakao i orzechów, o niskiej kwasowości, sięgnij po kawy pochodzące z Ameryki Południowej: 

 • Brazylia, nazywana często “ojczyzną kawy” jest w tej chwili jej największym producentem na świecie. Jej zbiory stanowią aż ⅓ światowych plonów. Kawy uprawiane w Brazylii charakteryzują się dość wysoką słodyczą, często karmelową lub czekoladową, przeważnie o niskiej kwasowości. 
 • Kolumbia owocuje w kawy o charakterystycznym, złożonym smaku, ze słodyczą moreli, orzechowymi akcentami oraz subtelną kwasowością czerwonych owoców i cytrusów.

Jeśli preferujesz kawy o wysokiej słodyczy, zapoznaj się z kawami z Ameryki Południowej:

 • Kostaryka jest krajem, w którym królują niewielkie plantacje arabiki, a kawa jest na nich zbierana przeważnie ręcznie, co pozwala na precyzyjne zbiory wyłącznie dojrzałych wiśni kawowca. Kawy z Kostaryki najczęściej są świetnie zbalansowane, świeże, delikatne, o  nutach czekolady, orzechów i rześkiej, subtelnej kwasowości. 
 • W Gwatemali kawa uprawiana jest głównie w trzech rejonach – Antigua, Coban i Huehuetenango. Charakteryzują się one nierównym krajobrazem i glebami wulkanicznymi. Ów wulkaniczny teren bardzo mocno wpływa na smak kawy. Jeśli więc jesteście fanami korzennego aromatu, z nutą karmelu, ale o nieco pikantnym posmaku, to idealna dla Was kawa będzie pochodziła z Gwatemali.

Jeśli preferujesz kawy o zarysowanej kwasowości i wyraźnych nutach owoców, rozejrzyj się za kawami z Afryki:

 • Kenia zapewnia idealne wręcz warunki dla uprawy kawy: równikowy - monsunowy klimat sprawia, że kenijskie kawy mają wyraźny, złożony smak, przywodzący na myśl winne akcenty. Kawy pochodzące z Kenii charakteryzują się bardzo owocowymi nutami, od czerwonej porzeczki, przez nektarynki, agrest, limonkę, pomarańczę, śliwki, żurawinę, po karmel i słodycz kremu lemon curd.
 • Uganda, której stolica jest oddalona o niemal 700 km od Kenii, słynie z kaw o zdecydowanie mniejszej kwasowości niż kawy z innych regionów Afryki. Kawy z Ugandy bywają nieco cięższe, o subtelnych nutach gorzkiej czekolady, suszonych owoców i limonki. 
 • Etiopia jest prawdziwą ojczyzną kawy - pochodzą z niej wszystkie odmiany arabiki, jakie kiedykolwiek pojawiły się na świecie. Znaczna liczba plantacji jest prowadzona w sposób ekologiczny. Etiopia jest matką kaw o owocowo-kwiecistych nutach i delikatnej kwasowości. Popularne wśród etiopskich kaw są nuty bergamotki, truskawek, nektarynek, wiśni, moreli, jaśminu i borówek. 

Jak wybrać najlepszą kawę do kawiarki?

 • Typem wypału: najlepiej wybierać kawy wypalane pod espresso.
 • Stopniem wypału: najlepiej sięgać po kawy o wypale ciemnym lub średnim.
 • Rodzajem ziaren: 100% arabika lub, jeśli preferujemy mocniejsze i intensywniejsze napary, arabika z domieszką robusty.
 • Regionem pochodzenia ziaren.

Z pewnością nie polecamy używania kawy mielonej, tej ze sklepowych półek, ze względu na zbyt drobno zmielone ziarna do tej metody parzenia. Użycie mielonej kawy może sprawić, iż nasz napar nie zostanie odpowiednio zaparzony, fusy z sitka przedostaną się do górnego zbiornika kawiarki, a co za tym idzie - do naparu przeznaczonego do spożycia.

Dodatkowo, świeżo zmielona kawa dobrej będzie mieć nieporównywalny aromat i smak.

W związku z tym warto zaopatrzyć się w młynek do kawy, który pozwoli nam na własnoręczne mielenie ziaren - polecamy jak zwykle młynki żarnowe (w wersji ręcznej bądź elektrycznej). 

Kawę, którą będziemy przygotowywać w kawiarce należy zmielić dosyć drobno - teksturą powinna przypominać cukier lub sól. 

Pamiętaj także o poprawnym przechowywaniu kawy - bardzo łatwo można doprowadzić do zwietrzenia ziaren. Przechowuj ją w suchym, nienasłonecznionym miejscu, w temperaturze pokojowej, w oryginalnym opakowaniu, który posiada zawór umożliwiający odgazowanie kawy. Przechowywanie kawy w lodówce czy też zamrażarce to mit. 

5. Jak czyścić kawiarkę?

Kawiarka będzie nam służyć długie lata, pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbać. Najważniejszą kwestią jest regularne mycie kawiarki zaraz po użyciu. Większość producentów zaleca, aby kawiarki myć pod bieżącą wodą. Ewentualnie możemy użyć delikatnej gąbki i odrobiny płynu do mycia naczyń, aby pozbyć się tłustego nalotu z kawy wewnątrz urządzenia.

 

 • Co ważne nigdy nie powinniśmy myć kawiarki w zmywarce - jest ona pokryta specjalną warstwą ochronną, która może reagować z płynami i środkami czyszczącymi. W kawa.pl polceamy spelcjane środki do czyszczenia urządzeń kawowych, które gwarantują, że drogie urządzenia i akcesoria kawowe nie ulegną zniszczeniu, a kawa zawsze będzie smakować wyśmienicie. 
 • Kawiarek, które są wykonane z aluminum nie powinniśmy czyścić żadnym produktem zawierającym kwaski cytrynowe czy ocet. Te produkty, choć wydają się naturalne, mogą reagować z aluminum i wpływać negatywnie na smak naszej kawy. 

 

 

 • W kawiarkach Bialetti zastosowano również wentyl bezpieczeństwa, jest on  potrzebny, aby wyrównać ciśnienie w środku urządzenia. Ten wentyl, jeżeli nie używamy wody filtrowanej, może się zapchać kamieniem. Dlatego ważne jest, aby kontrolować szczelność wentyla - działający będzie z boku odpuszczać odrobinę pary. A jeżeli zauważymy kamień na jego powierzchni - należy użyć przeznaczonego do tego produktu do odkamieniania produktów kawowych - my polecamy produkty do odkamieniania Cafetto. Odkamienianie jest bardzo ważne dla zachowania pełnej funkcjonalności naszej kawiarki. 

Kawiarka składa się z kilku części, które możemy, a nawet powinniśmy rozkręcić po użyciu i dokładniej wyczyścić:  

Aby mieć pewność, że kawiarka jest czysta, a dzięki temu smak naszej kawy lepszy, powinnyśmy:  

 1. Pojemnik na wodę wymyć pod bieżącą wodą. Ewentualnie delikatnym płynem i gąbką. 
 2. Lejek nie powinien być zablokowany żadnymi drobinkami kawy, ponieważ te mogą zapchać urządzenie i spowodować problemy z ciśnieniem wewnątrz urządzenia. Z tego samego powodu kawa do kawiarki nie powinna być zmielona zbyt miałko. 
 3. Uszczelkę powinniśmy wyciągać po użyciu i usuwać delikatną gąbką resztki kawy i tłuszczy kawowych.
 4. Sitko należy umyć pod bieżącą wodą. 
 5. Środek głównej komory również możemy przemyć delikatnym płynem. Aby kawiarka dłużej działała, plastikową rączke trzymamy z dala od źródła ciepła. 

Aby ułatwić Wam czyszczenie, mamy kilka małych porad.

 • Kawiarkę najlepiej myć, gdy jest zimna. Jeżeli jednak musisz zrobić kawę, a twoja kawiarka jest nadal gorąca, włóż ją pod zimną wodę i poczekaj aż metal ochłodzi się. 
 • Zawsze susz kawiarkę rozkręconą, tak by woda nie dostała się w trudno dostępne zakamarki i nie pojawiła się rdza. 
 • Nigdy nie stawiaj kawiarki na źródle ciepła bez wody.
 • Nigdy nie używaj kawy rozpuszczalnej lub miałko zmielonej w swojej kawiarce - takie napoje mogą zablokować sitko i zniszczyć kawiarkę.
 • Kawiarka Bialetti została zaprojektowana tak, aby można jej było używać z pełnymi porcjami wody i kawy i nie będzie działała poprawnie, jeśli na przykład napełnisz dzbanek wodą i kawą tylko do połowy. 
 • Jeżeli któraś z części twojej kawiarki uległa zniszczeniu zawsze możesz ją wymienić - w ofercie mamy sitka, uszczelki. Nie ma jednak możliwości wymiany spalonej rączki od kawiarki, dlatego uważaj na nią podwójnie!  

Kawiarki stają się coraz bardziej popularne w polskich domach, co nas wcale nie dziwi - w końcu to idealne rozwiązanie na szybkie przygotowanie w kawy w domowym zaciszu. Decydując się na kupno sprzętu koniecznie należy sprawdzić, czy wybrany przez nas model jest dostosowany do typu kuchenki, który posiadamy. Smacznej kawy!